Medikal Cilt Bakımı

Medikal cilt bakımı uygulamasında öncelikle cilt analizi ile cilt ihtiyaçlarının belirlenmesi sağlanır.Cildinizin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kişiselleştirilmiş yöntemler sunan medikal cilt bakımı, cildinizin canlanarak derinden temizlenmesine ve tazelenmesine yardımcı olur.

Temel

Her cilt tipine uygun olarak yapılan bakım şeklidir. Cildin canlanmasını, derinden temizlenmesini ve tazelik kazanmasını sağlar.Çevreden biriken kirler, ter, yağ gibi kişisel salgılar cilt komedon, milya ve dökülmekte olan ölü cilt hücreler temizlenmelidir. Profesyonel ürünlerle işin uzmanı tarafından uygulanan ve cildin ihtiyacına göre derinlemesine yapılan bakım işlemidir.

Akne Tedavisi

Genel ve bölgesel olarak cilt bakımı yapılır. Bu tedavide (akneli ciltlerde) aknelerin temizlenmesi sağlanarak, cildin tekrar dengesini kazanması, temizlenmesi ve akne oluşumunun engellenmesi amaçlanır.

Cilt tipleri nelerdir?

Toplam beş çeşit cilt tipi vardır. Bunlar, kuru cilt, hassas cilt, karma cilt, yağlı cilt ve son olarak normal cilt tipidir. Kuru cilt; gerginleşen, donuk bir renk alan ve kuruluğun şiddetinin artması ile pul pul dökülmelerin yaşandığı cilt tipidir. Hassas cilt; normal cilde oranla yapılan bakımlara karşı daha duyarlı olan ve alerjiye meyilli reaksiyonlar gösteren cilt tipidir.

Genellikle açık tenli ve renkli gözlü kişilerde daha sık ranstlanır. Yağlı cilt; genel olarak vücut hormonlarının dengesiz çalışması nedeniyle oluşur ve ergenlik çağında ortaya çıkar. Genelde fazla yağlanmadan dolayı parlak görünümdeki ciltlerdir. Akne ve sivilcelerin en çok oranda kendini gösterdiği cilt tipidir. Karma cilt; hem yağlı hem kuru ciltlerin özelliklerini bir arada bulunduran cilt tipidir. kozmetik olarak T bölgesi; yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir.Normal cilt; tüm cilt tipleri arasında en sorunsuz cilt tipleridir. Kuruluk yağlanma gibi sorunlar yoktur. Bu tür cilt tipi nadiren görülür. Rastlanma oranı, Dünya üzerinde %2’dir.

Cilt tipi nasıl belirlenir?

Her cilt farklı bir yapıya sahiptir. Bunu belirlemek için uzman tarafından cilt analizi yapılarak, Cilt tipine uygun dermokozmetik ürünler uygulanır.

Cilt için nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak cildimiz için sağlıklı beslenmeli, uyku düzenine dikkat etmeli, cilde zarar vereceğini düşündüğümüz faktörlerden de kaçınmalıyız. Bu gibi durumlarda sigara dumanına maruz kalınmamalı, güneşin zararlı etkenlerinden korunmalı,Cilt temizliği günde 2 - 3 kezden fazla yapılmamalı, aşırı makyaj uygulamaların sonrasında cildin gerekli temizliğinin mutlaka yapmalı düenli olarak temizlemeli.Uygun bir şekilde nemlendirmeliyiz.

Cilt temizliğinde sabun kullanmak doğru mu?

Cilt temizliği için sabun kullanılması doğru bir tercih değildir. Çünkü sabun, cildin ph dengesini bozar, gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve gözeneklerin içindeki yağ birikintisini cilt altına iterek akne veya sivilcelenmeye sebebiyet verir.

Cilt temizliğinde hangi ürünler kullanılmalıdır?

Eğer kuru cilt tipine sahipseniz temizleme sütü, yağlı ve karma cilt tipine sahipseniz temizleme jeli kullanılmalıdır. Cilt temizliğinden sonra cilt tipine uygun tonik kullanılabilinir.

Cildiniz için kullandığınız ürünlerin ph değeri ne olmalıdır?

Cilt için kullanılan ürünlerin ph değerleri 5.5 olmalı.

Elastin ve Kolajen kaybının nedeni nedir?

Elastin ve kolajen cilde genç görünümünü ve canlılığını veren liflerdir. Bu lifler, yaş ilerledikçe elastikiyetlerini ve fonksiyonlarını kaybederler. Bu nedenle, ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir. Ayrıca sigara dumanı gibi dış faktörler de elastin ve kolajen kaybının nedenleridir.

Yağ bazlı ve Su bazlı ürün arasındaki fark nedir?

Yağ bazlı ürünlerde, yağ oranı su oranına göre daha fazladır. Kişinin cildi eğer kuru ise, cildin yağ dengesini sağlayabilmek için , yağ bazlı ürünler kullanması tavsiye edilir. Su bazlı ürünlerde ise, su oranı ürünün içeriğindeki yağ oranına göre daha fazladır. Kişinin cildi yağlı ise kullanması gereken ürün içeriği su bazlı olmalıdır.

Medikal cilt bakımı ağrılı / acılı bir işlem midir?

Hiçbir acı yada ağrı söz konusu değildir.

Medikal cilt bakımının yan etkisi var mıdır?

Ciltteki tahrişten dolayı bir müddet yanma hissi olabilir.

Hızlı Randevu
Sibel Çolak
UZM. DR. Sibel Çolak

Dermotoloji (Cildiye) Uzmanı