Lazer Epilasyon

Alexandrite Lazer Epilasyon

Tüm dünyada ve Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan lazer epilasyon cihazı Alexandrite'dır.Diğer lazer sistemlerine göre en az acılı ve kısa sürede en etkili sonuç veren lazer tipidir.Merkezimizde Alexandrite Pro Candela kullanılmaktadır.

Buz Lazer

Adından da anlaşılacağı üzere BuzLazer demek acı ağrı olmayan konforlu lazer epilasyon demek, istenmeyen tüylerden kurtulmak için vücudumuzda gezdirilen tedavi başlığının uygulama anında buz tutarak acıyı ve ağrıyı ortadan kaldırması ve bunu yaparken de etkinliğinden hiçbirşey kaybetmemesi. İşte teknoloji ve işte BuzLazer yani, Soprano ICE.

Lazer Epilasyon Tedavisi

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılmak suretiyle kalıcı olarak veya uzun dönemli yok edilmesidir. Bu işlem profesyonel cihazlar ve uzman kişilerce uygulanacak ciddi bir tedavidir. İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için acılı işlemler yerine kalıcı çözüm olan lazer epilasyonu tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Lazer ile epilasyon uygulamasında, deriye ve kıllara renk veren melanin pigmenti lazer ışığını emmekte, böylece oluşan ısı hedef dokuda yıkım oluşturur.

Lazer Epilasyonun avantajları nedir?

Kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar. Kanserojen değildir. Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle birlikte hızlı bir yöntemdir. Ağda uygulamalarında görülebilen cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.Hemen hemen vücudun her bölgesine uygulanabilir.Lazer epilasyon ile kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadırBatık kılları olan ve kıl dönmesi sorunu yaşayan hastalar için en önemli tedavi yöntemidir

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmamalıdır ?

Hamile kadınlar için epilasyonunun zararlı olabileceği yönünde herhangi bilgi bulunmamaktadır. Fakat yine de hamile kadınların doğumdan sonra başvurması önerilmektedir.

Hormonal bozukluklar genellikle kıllanma sorununa neden olabilmektedir. Yüz, göğüs ve göbek bölgesinde erkek tipi kıllanma olarak adlandırılan profil ortaya çıkabilir. Bu nedenle epilasyondan önce hormonal bozukluğun giderilmesi uygulamanın başarısı açısında oldukça önemlidir. Eğer bu sorun teşhis edilmeden önce epilasyon uygulanır ise, seans süresi uzamakla beraber tamamlanması güç olabilir. Ancak tüyler belli oranda azalmaktadır. Bu nedenle optimal sonuçlar alabilmek için kişinin tedavisi ile birlikte lazer epilasyon uygulanmalıdır. Hormon tedavisi gören, polikistik over hastalığı gibi rahatsızlığı olan hastalarda seans sayısı artabilir.

Kanser hastalarına özellikle cilt kanseri olanlara epilasyon yöntemi uygulanmamaktadır.

Oral yoldan cilt tedavisi için ilaç kullanım sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca epilasyon yapılmamaktadır.

Lazer Epilasyon işlemden sonrası

Lazer Epilasyon uygulamasının ardından 2 gün süreyle güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. zorunlu güneş ışınına maruz kalındıgı takdirde, bölgeye yüksek koruma faktörü (SPF30)kremler sürülmelidir. Bir hafta süreyle peeling,kese gibi cildi aşiri tahriş edebilecek uygulamalar yapılmamalıdır.İşlem uygulanan bölgede cildi hassasiyetine göre değişmek üzere;1-2 saat ile 1-2 gün arasında kızarıklık meydana gelebilir.Cildin hassas kişilirde uygulama sonrası hafif kabarıklık ince kabuklanma sivilce oluşabilir.Bu tip durumlarda tedavi gerektirmeden gececektir. Lazer Epilasyon işlemi yapılan kıl kökleri 3-10 gün içinde hafifce uzar ve dökülmeye başlar.

Lazer epilasyonda neden birden fazla seans gereklidir?

Vücut kılları anajen, katajen, telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl kökü, bu devrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon daha çok anajen dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır.

Lazer Epilasyon seans aralıkları

Lazer Epilasyon uygulamalarıda seans aralıkları bölgeye göre 6-8 haftadır.Seans sayısı ise ortalama 8'dir.Yüz bölgesinin hassaslığı ve kılların ince olması seansları uzatabilir. Koltukaltı,genital ve bacak gibi daha kalın kıllara sahip bölgelerde başarı şansı yüksektir. Lazer nasıl etki göstermektedir? Lazer epilasyonda, seçici fototermoliz (ışıkla oluşturulan ısı hasarı) denilen yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde uygulama alanına kıl köklerini yok etmeye yetecek, ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek lazer enerji miktarı milisaniyeler içerisinde gönderilmektedir. Lazer ışınımı kılın kendisinde ve köklerinde, kökler çevresindeki besleyici damarlarda ısı enerjisine dönüşerek kök hücrelerinin kalıcı termal (ısı) hasar görmesini sağlamaktadır.

Hızlı Randevu
Sibel Çolak
UZM. DR. Sibel Çolak

Dermotoloji (Cildiye) Uzmanı