Botulinum Toksini (Botox)

Botulinum Toksini “Ameliyatsız Estetik İşlemler” olarak tanımlanan yöntemlerin ilklerindendir. Dünya istatistiklerinde en fazla ve kolay uygulanan, hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu, sonuçların en kısa sürede ortaya çıktığı uygulamalardandır. Ancak deneyimli uzman doktorlar tarafından, uygun hastalara doğru ilaç ve dozlar uygulandığında ‘Neştersiz Güzellik’ tanımını gerçekten hak eden bir yöntemdir.

Yaşın ilerlemesi, stres, güneş etkileri, sigara, hava kirliliği, menopoz gibi daha pek çok faktörler hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimini hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları artırmaktadır yaşlanma kaçınılmazdır ama etkilerini azaltmak ve geciktirmek botox ile mümkündür.

Botulinum Toksini bilinenin aksine yılan zehiri değildir. Laboratuvar koşullarında Clostiridium Botulinum isimli bakteriden elde edilen bir salgıdır. Tıpta çeşitli alanlarda kullanılan Botulinum Toksini kırışıklıkları ortadan kaldırdığı migren tedavisi için uygulanan hastalarda ortaya çıkan sonuçlar sayesinde keşfedilmiştir. Birçok hasta uygulamadan sonra alın bölgelerindeki kırışıklıkların hafiflediğini bildirmişlerdir. Bu dönem sonrasında Botulinum Toksini estetik dünyasında kırışıklıklara karşı yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletme ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan güvenilir ve kolay bir yöntemdir. İstenilen bölgede kas içine enjekte edilerek ilaç, kaslarda gevşemeye kaslarda ve kasların üzerindeki kırışıklarda düzleşmeye neden olur. Özellikle alın, göz kenarı, kaş çatma çizgisi, boyundaki ve diğer çizgilerde kullanılması sonucu kırışıklıkların açılmasında, büyük bir başarı, genç görünüm ve güzellik sağlamaktadır. Miğren agrılarında, koltukaltı avuç içi gibi aşırı terleme yapan bölgelerde tedavi amaçlıda uygulanabilinir. Ayrıca daha kalkık ve feminen ya da daha düz kaş yapısı hastanın isteğine göre şekillendirilebilir. Yapılan uygulamayı takiben 2.gün etkileri başlar 15. gün net etkisini gösterir. 120. günden itibaren etkisi azalır 6. ay uygulama tekrarlanabilir.

Hangi Bölgelere uygulanır

  • Kaş Arası
  • Alın bölgesi
  • Göz Kenarı kırışıklıkları
  • Ağız Çevresi
  • Çene Bölgesi
  • Boyun Bölgesi
  • Uygun dozlarda, boyun, dudak üstü, dekolte ve yanak bölgesinde ki ince kırışıklıklara uygulanmaktadır
Hızlı Randevu
Sibel Çolak
UZM. DR. Sibel Çolak

Dermotoloji (Cildiye) Uzmanı